Web Suggestion Box See you on Facebook See you on Twitter See you on Flickr

Academy of Teaching Excellence Award Winners

2011
  • Amy Compton
    Biological Sciences
  • Travis Herr
    Professional Service Careers
  • Donna Mathias
    Health Sciences
  • Mary Turner
    Nursing
  • Karen Young
    Nursing
  • Debra Ryals (Adjunct)
    English/Communications
2010
  • Cena Harmon
    Health Sciences
  • Jessica Petersen
    Biological Sciences
  • Bobby Roberson
    Physical Sciences
  • Carla Williams
    Secondary Education
  • Caroll Hobbs (Adjunct)
    Developmental Studies
2009
  • Tracy Peyton
    Developmental Studies
  • Frances Robinson
    Developmental Studies
  • Lisa Sims
    Behavioral Sciences
  • Margaret Ward
    Allied Health
  • Roy Bracken (Adjunct)
    Theatre & Hospitality
  • Natalie Ryan (Adjunct)
    Biology
2008
  • Paige Anderson
    Secondary Education
  • Jennifer Ehrhardt
    English/Communications
  • Julie Ruengert
    English/Communications
  • Charlie Schuler
    History/Languages/Philosophy
  • Jami Benton (Adjunct)
    English/Communications
2007
  • Rodney Garrett
    English/Communications
  • Michael Gilbert
    History/Languages/Philosophy
  • Todd Neuman
    English/Communications
  • Blaine Wall
    Secondary Education
  • Susan Myers (Adjunct)
    Visual Arts
2006
  • Sharon Harmon
    History/Languages/Philosophy
  • Richard Jernigan
    Music and Theatre
  • Tanya Nelson
    Developmental Studies
  • Mary Anne Petruska
    Math
  • Rebecca Adkins (Adjunct)
    Education/EPI
2005
  • Daniel Garber
    Physical Sciences
  • Vance Land
    Business
  • Stacey Rimmerman
    Visual Arts
  • Deborah Waters
    Nursing
  • Peggy Akerman (Adjunct)
    Behavioral Science
2004
  • Liesa Bromet
    Diagnostic Medical Sonography
  • Richard Cacace
    Information Technology
  • Joyce Kaplan
    Biological Sciences
  • Eric Coady (Adjunct)
    Secondary Education
2003
  • Barbara Harris
    Dental/Radiographic Services
  • Carol Horigan
    Visual Arts
  • Paula Ingram
    Developmental Studies
  • Brenda Kelly
    Developmental Studies
  • Doris Dunphy (Adjunct)
    Behavioral Sciences
2002
  • Judy Diaz
    Arts & Sciences
  • Latricia Gill-Brown
    History/Languages/Philosophy
  • Guangping Zeng
    English/Communications
  • Rosemarie Long
    (Adjunct)
    Business
2001
  • Elizabeth (Betsy) Werre
    Behavioral Sciences
  • Narla Zinermon
    English/Communications
  • Donna Flynn (Adjunct)
    Arts & Sciences
  • Shirl Shaw (Adjunct)
    Secondary Education
2000
  • Deborah Friedman
    Secondary Education
  • Melissa Roe
    Dental and Radiographic Sciences
  • Zeida Ward
    History, Languages and Philosophy
  • Jane Spruill
    Behavioral Sciences
  • Brian Rucker
    Liberal Arts
  • Dennis Stevenson
    Computer Science
  • Francis Palma (Adjunct)
    Physical Sciences
1999
  • Irene Blackwell
    Dental & Radiographic Services
  • Sandy Southerland
    Business Department
  • Cecil Powell
    Applied Health Tech.
  • Joyce Hopson
    Secondary Education
  • Elaine Miller
    Secondary Education
  • Brenda Coston (Adjunct)
    English/Communications
1998
  • Mindy Adshead
    Applied Health Technology
  • Glen Bradley
    Behavioral Sciences
  • Salman Elawad
    Natural Resource Studies
  • Kathryn Merrit
    Secondary Education
  • Jeff Wooters
    Biological Sciences
  • Randall Broxton (Adjunct)
    History, Languages, & Philosophy

 

1997
  • Faryl Foster
    Physical Sciences
  • Frances Gallacher
    Biological Sciences
  • Larry Gardner
    Advanced Technology
  • Carol Hemmye
    Liberal Arts
  • Mary Kruczynski
    ABE
  • Leon Walker
    History, Languages, & Philosophy
  • Bonnie Jackson (Adjunct)
    Liberal Arts
1996
  • Louis Fazio
    Applied Health Technology
  • Susan Morgan
    Secondary Education
  • Danny Philips
    Natural Resource Studies
  • James Ward
    Mathematics
  • Arthur Branch (Adjunct)
    Health & Human Performance
1995
  • Conrad Brewer
    Natural Resource Studies
  • Vicki Garlock
    Applied Health Technologies
  • Tom Grow
    Physical Sciences
  • Joe Stallings
    Music & Theatre
  • Cheryl Collinwood (Adjunct)
    Secondary Education
1994
  • Judy Resch
    Business
  • Camilla Southworth
    ABE
  • Pat Horacek
    Math & Sciences
  • Vincent Sullivan
    Behavioral Sciences
  • Patricia Trachey
    Business
  • Francoise McCoy (Adjunct)
    Secondary Education
1993
  • Evangeline Van Holt
    Developmental Studies
  • Kenneth McAferty
    English/Communications
  • Sharon Spencer
    Mathematics
  • Ann Webb
    Arts & Sciences
  • Marian Wernicke
    English/Communications
  • Diane Powell (Adjunct)
    Developmental Studies
1992
  • Cheryl Sexton
    Adult Basic Education
  • June Ramsey
    Science/Math
  • Jean Ellen Roberts
    Liberal Arts
  • Charles Folsom (Adjunct)
    Adult Basic Education
1991
  • Karen Sirmans
    English/Communication
  • Margaret Heath
    Liberal Arts
  • Joseph Zayas
    Physical Sciences
  • Linda Bloom
    Business
  • Catherine Gifford (Adjunct)
    English/Communication
1990
  • Diane Ward
    Business
  • Tom Bailey
    English
  • Bill Bennett
    Biology
  • Eris Reddoch
    Business, Warrington
  • William Clarke
    Music & Drama
  • Alice Schwem (Adjunct)
    Visual Arts
1989
  • Joyce Sidorfsky
    Music & Drama
  • Mary Lou Kelly
    Liberal Arts
  • Stephen Hall
    Liberal Arts
  • Peter Nash
    Dental Health
  • Philip Wilkin
    Physical Sciences
  • Barbara Carter (Adjunct)
    Business
1988
  • Janet Martin
    Business Education
  • Dorinda Lynn
    Liberal Arts, Milton
  • Ann Ferretti
    Dental Health
  • Robert Kleinman
    Language & Philosophy
  • Sue Buck
    Visual Arts
  • Pam Janka (Adjunct)
    Business Education
1987
  • Reba Stancliff
    Business Education
  • Richard Behnke
    Liberal Arts
  • Ann Cawood
    HPR
  • Winnifred McManus
    English
  • Robert Sherwood
    Music & Drama
  • H. L. Wilson (Adjunct)
    Business Education
1986
  • Dona Cotten
    Home Economics
  • Wayne Wooten
    Physical Sciences
  • Phyllis Hardaway
    Adult Basic Education
  • Katherine Goldsmith
    Nursing
  • Muriel Warren
    Business
  • Susie Cohan (Adjunct)
Privacy | SACSCOC | Acceptable Use | EAEO Employer | Social Security Number Usage | SiteMap
(850) 484-1000 or TOLL FREE (888) 897-3605 | Questions? Email Pensacola State College| In Case of an Emergency Call (850) 484-2500
Students Living Outside Florida Important Notice Regarding Distance Learning

Pensacola State College does not discriminate against any person on the basis of race, ethnicity, national origin, color, gender/sex, age, religion,
marital status, disability, sexual orientation or genetic information in its educational programs, activities or employment. For inquiries regarding nondiscrimination policies,
contact the Associate Vice President of Institutional Diversity at (850) 484-1759, Pensacola State College, 1000 College Blvd., Pensacola, Florida 32504.


Pensacola State College Logo